Здавалося б, що питання «Кому потрібне примирення?» досить безглузде. Хто ж не хоче миру? Всі хочуть щастя, мирного неба, а не оплакування загиблих рідних і близьких.
12 березня тодішній радник секретаря РНБО Сергій Сивохо анонсував так звану «Національну платформу примирення та єдності». Презентація закінчилась штовханиною та викликала не абиякий резонанс у публічному просторі. Відео з заходу Сергій Сивохо виклав в себе на Фейсбук-сторінці.
Спроба налагодити якийсь діалог між громадянами України по обидва боки лінії розмежування не нова. Через брак фактів українці легко вбирають міфи про, ніби, стовідсоткові сепаратистські настрої і ненависть до всього українського «по той бік» лінії розмежування. Це, власне, і посилює бажання відчуження, відмежування від окупованого Сходу України разом з його жителями. Здавалося б, що ініціатива Сивоха приречена на успіх внаслідок потреби українських громадян у порозумінні. Чому ж громадські активісти та навіть колишні полонені розкритикували «платформу примирення», а радника секретаря РНБО звинуватили у державній зраді та в роботі на окупанта?
Можна з недовірою ставитися до самої особи екс-шоумена, враховуючи його контакти з екс-регіоналами. Можна обурюватися, що Сивохо сказав, що для повернення до складу України Донбасу і мешканців окупованих територій необхідно навчитися «розуміти, прощати та просити пробачення». Можливо, пану Сергію краще конкретніше пояснювати, хто саме і за що має вибачатись?
Могла обурити і наявність в команді Сивоха Марини Хацаюк, яка перед тим працювала у відверто пропутінській секті. Якось важко віриться, що людина, яка вклонялася Путіну, як божеству, а американців вважала за нечисту силу, може щиро відстоювати інтереси українців.
Не останню роль у негативному сприйнятті ініціатив відігравали і стереотипні уявлення про цивільних, які проживають у ОРДЛО
Головною помилкою у стратегії примирення можна назвати відсутність у словах Сивоха і його команди прямих і чітких визначень: Росія – окупант, Росія – спонсор війни, на окупованих територіях живуть як прихильники РФ, які за російські рублі воюють російською зброєю, так і українські громадяни, які опинилися у полоні злочинного режиму.
Під час презентації Сергій Сивохо вживає слово «війна». Чітко зрозуміло, що «плафторма примирення» має сприяти припиненню саме бойових дій. Водночас, він і його команда постійно наголошують, що співпраця планується лише з цивільним населенням, яке проживає у ОРДЛО і тамтешніми громадськими організаціями, які займаються виключно гуманітарними питаннями. Це, власне, і є другою помилкою, адже перемовини між мирним населенням не здатні вплинути на припинення бойових дій. Ба більше, це грає на руку російській пропаганді і де-факто визнає конфлікт в Україні громадянським.
На тій самій презентації пані Марина Хацаюк озвучує дані опитування мешканців ОРДЛО. Повне відео презентації. З її слів, більшість опитаних жителів ОРДЛО не бачать себе частиною унітарної України. Найбільш поширений прийнятний варіант – це широка автономія з величезною кількістю умов». Припустимо, що опитування було об’єктивним і дані подано правдиво. Хоча як людина в окупації може наважитись піти на ризик зізнатися вголос, що мріє про повернення до складу України?
Люди формують власну думку переважно під впливом всього, що чують з екранів телевізорів. Тож, очевидно, що мешканці ОРДЛО, як споживачі російської пропаганди, лише ретранслюють нав’язану їм позицію щодо статусу окупованих територій. І тут треба чітко розуміти, хто саме переконує мешканців ОРДЛО через кишенькові ЗМІ у необхідності іншого статусу для тих територій.
Для чого Марина Хацаюк каже про бажання мирних мешканців якогось особливого статусу? Можливо, нам ненав’язливо дають зрозуміти, що краще задовольнити бажання мешканців ОРДЛО, ніж спробувати вплинути на їхні бажання.
Тож, третьою помилкою у презентації мирної ініціативи можна впевнено назвати замовчування самої стратегії реінтеграції. Тобто, які з імовірних побажань мешканців ОРДЛО (чи тих, хто за ними стоїть) українська влада погодиться задовольнити, а які – точно ні.
Чи дійсно проти мирних ініціатив Сергія Сивоха виступають люди? Чи дійсно «не хочуть миру, бо наживаються на війні»? І чи не потрібно новим радникам секретаря РНБО Данілова говорити відверто й до кінця? Наразі питання про те, кому саме потрібне ініційоване примирення залишається відкритим.
Обкладинка: прес-центр штабу ООС/Facebook
Одним з інститутів, який в значній мірі чинив супротив індустріальній деградації майже в кожному...
Боснія і Герцоговина. Досвід цієї країни важливий для Україні, оскільки гаряча фаза конфлікту...
«Плакат – це дешево і сердито, а значить – вельми продуктивно у сфері інформаційної війни. ФСБ...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com