Боснія і Герцоговина. Досвід цієї країни важливий для Україні, оскільки гаряча фаза конфлікту була зупинена під впливом міжнародної спільноти. Шлях, який є одним з імовірних для України.
Під час навчального візиту на Балкани в листопаді 2017 року представники коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» змогли ознайомитись з сучасним політичним устроєм Боснії та Герцеговини.
Документ, який зупинив найстрашніший конфлікту в Європі після Другої світової війни, має назву Дейтонські угоди. Він складався з базового документу та 11 додатків. В першу чергу Дейтонські угоди врегульовували ситуацію в Боснії і Герцоговині і припинили військове протистояння. Доречи, існувала імовірність, що переговори про врегулювання конфлікту на Балканах пройдуть в Києві.
Проте, переговори проводилися на військовій базі Райт Паттерсон у штаті Огайо поблизу міста Дейтон. Вони заклали юридичні основи утворення сучасної Боснії і Герцоговини. Згідно Дейтонських угод – країна стала конфедерацією між мусульмано-хорватською федерацією Боснії і Герцеговини (51 % території) та Республікою Сербською в Боснії (51 % території).
Боснія і Герцоговина – це досвід для Україні, коли врегулювання конфлікту відбувалось під зовнішнім тиском і коли саме міжнародна спільнота зробила основний внесок у процес урегулювання.
На сьогоднішній день Боснія і Герцеговина є державою з унікальною формою устрою і правління, що поєднує елементи федерації і конфедерації.
У кожної з двох окремих утворень - Хорватсько-мусульманська федерація Боснії і Герцеговини і Республіка Сербська є свій президент, уряд, парламент, поліція і армія. Обидва утворення підпорядковані центральному уряду - колективному президіуму. В країні впроваджений інститут колективного президентства, коли одночасно на виборах обирається три президенти, які представляють три найбільших етносів – боснійці, серби та хорвати, які мешкають на території країни. Президенти змінюють один одного кожні 8 місяців. У своїх регіонах вони обираються загальним таємним голосуванням на чотирирічний термін.
В таких умовах неможливо говорити про прогресивний розвиток країни. Приклад Боснії і Герцеговини застерігає українців від повторення досвіду створення розділеної конфедерації, яка імовірно стане гальмом для розвитку країни. Важко планувати майбутнє, коли суттєва частина території орієнтована на іншу систему цінностей, яка не сприймається рештою країни.
Нажаль, Дейтонські угоди продемонстрували світу приклад того, як можна законсервувати конфлікт, а не розв’язати його. Більш того, державна структура Боснії і Герцеговини з практично непрацездатною, такою, що не дає можливості створити ефективну країну. У тому числі через надмірну кількість урядових структур і проблемах з реформуванням, викликаних обмеженістю повноважень централізованої влади. І це відбувається на фоні того, що країна володіє гідроенергетичними ресурсами, які є одними з найбільших в Європі.
Тому, члени української делегації висловили думку щодо того, що Мінський процес не має стати повторенням Дейтонських угод. В рамках переговорів щодо України недоцільно фокусуватися на можливих складних адміністративно-територіальних варіантах устрою постконфліктної України.
Навчальний візит членів коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» відбувся в рамках проекту "Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу", що підтриманий Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках Громадської служби миру, що фінансується Федеральним міністерством з економічної співпраці та розвитку Федеративної республіки Німеччина.
Одним з інститутів, який в значній мірі чинив супротив індустріальній деградації майже в кожному...
«Плакат – це дешево і сердито, а значить – вельми продуктивно у сфері інформаційної війни. ФСБ...
Цього тижня в Києві у переміщеному з окупованого Донецька арт-центрі "Ізоляція" представили...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г