Історія незаконного ув’язнення Андрія Цвяха (ім’я змінене задля безпеки респондента) добре висвітлена у пресі. Під час інтерв’ю Андрій рефлексував, розповідав про докладені зусилля для зцілення від отриманих травм.
У 2014 році, після повернення до Києва, Андрій потерпав від болючих спогадів: щомиті він заново переживав найважчі моменти ув’язнення на підвалі. Випадкові зустрічі із військовими могли спровокувати панічні атаки:
«Важко мені навіть пояснити цей стан. Вже тоді людей військових було багато… ще ж був Майдан. Я бачив військового, і я просто не міг на нього дивитися. От просто я не хотів нікого бачити у військовій формі».
Саме з військовими в Андрія пов’язані почуття небезпеки та беззахисності, а також спогади про незаконне затримання та пережиті катування.
Незаконне затримання та катування на підвалі
Андрій був незаконно затриманий у одному з міст Донецької області «охоронцями» міськради, на той час – захопленої проросійськими формуваннями. Вони провели хлопця до цієї будівлі, перевірили документи, речі та ноутбук. Вирішальну роль у долі Андрія відіграли стереотипні уявлення «охоронців» про ворога. «Там взагалі було багато звинувачень в мій бік. Що я шпигун... Інший зайшов і сказав, що я наркоман, і тому я – правосєк», – описує той момент Цвях.
Катувань Андрій зазнав наступного дня після затримання. З міськради його перевели до військової бази, на підвалі якої утримувалися бранці. Тоді в Андрія були зав’язані очі та руки, але пізніше він побачив людей, що його катували. Усі вони носили військову форму й закривали масками обличчя, трималися окремо від охоронців та військових, які перебували у цій будівлі.
«Я пам’ятаю переломний момент під час допиту. Коли я вже лежав на підлозі, і вже в черговий раз мені по тулубу заїхали з ноги… Я подумав про те, що я не повинен на них злитися. Тому що я можу стати таким, як вони. На той момент – це була така собі установка. Я не хотів, щоб злість мене роз’їла зсередини. Власне це мені на той момент і допомогло».
Люди по той бік гратів
Андрій постійно нагадував собі, що по той бік – серед «охоронців» та навіть тих, хто його катував, – є люди, з власними страхами та мотивами. Це полегшувало Цвяху спілкування з ними. Й врешті-решт «охоронці» переставали вбачати у ньому «правосєка», «наркомана», «майдауна», й у певній мірі намагалися зробити його перебування під вартою прийнятним.
Одразу після затримання бійці НЗФ (незаконних збройних формувань) зв’язали Андрію руки та замотали голову скотчем. Згодом помітили, що він не агресивний, не намагається втекти. З нього зняли скотч, почали з ним розмовляти.
Одного разу вони знайшли в Андрія стрічку, подаровану донецькими євромайданівцями:
«Це їх дуже сильно обурило. Але перед цим мене вдарив якийсь з чоловіків… Це була невідома взагалі причина, просто він щось там придумав собі».
Згодом саме «охоронці» проявили найбільше людяності до в’язнів. Одного разу, надвечір, усіх ув’язнених, приблизно десять осіб, завели у крихітну кімнату, в яку вони ледь помістилися. Там їх протримали до самого ранку. Вранці новий черговий охоронець побачив це й добився переведення бранців у просторіше приміщення. Їм також дали двоє дерев’яних дверей, щоб вони не спали на підлозі:
«Ми поклали двері, зверху накидали теж якогось старого одягу… такий по суті, ми собі матрац організували. Ну, тобто це охоронці дали нам. …старий одяг, смердючий, але був… То було, да, з якогось лахміття, з якогось старого вонючого одягу, але на той момент це було хоча б щось».
При цьому Андрій зауважує, що «охоронці» добре ставилися лише до тих, хто перебував на підвалі найдовше. До новеньких ставилися так само, як й до нього самого на початку, – могли вдарити за будь-яке невелике порушення встановлених на підвалі правил.
Повернення додому
Андрій повернувся додому не лише з болісними спогадами про підвал, але й з захворюваннями та травмами, отриманими внаслідок катувань. Він тоді вирішив, що не хоче залишатися скаліченим назавжди:
«Я зрозумів, що мені потрібне, навіть без порад психологів – я почав бігати на стадіоні. Потім фонд Відродження гроші виділив на те, щоб мене послати в Трускавець на лікування. Там просто місце, де гори… І там я перший раз піднявся на Говерлу. Це мене додатково розвантажило».
Андрій постійно працював із своїми травматичним досвідом, намагався зрозуміти людей, які його заарештували та утримували. Під час ув’язнення йому боліло, що на сході «невідомі люди можуть тебе затримати, і зробити все що хочеш, і за це нікому нічого не буде». Нині Цвях впевнений, що будь-яке насильство озброєної людини над цивільними не повинне залишатися без покарання. Особливо у суспільстві, де триває збройний конфлікт:
«Це три такі великі пласти, якщо узагальнити: робота політиків, робота людей на міжособистісному рівні і відповідальність військових за свої дії. І покарання військових за порушення, які відбуваються з їхнього боку. Це теж важливо. Коли людина бачить, що військові – безкарні… це толерує [насильство] у суспільстві по обидві сторони конфлікту».
Ретельна робота над пережитим стала частиною життя Андрія. Саме вона допомогла йому відродити віру в перемогу людяності й можливість порозуміння між людьми по обидві боки конфлікту. Й стала основою для повного одужання:
«Наступного року я вже рідше згадував ці події, не кожного дня – кілька разів на тиждень. Але в будь-якому разі [дати затримання та звільнення] я згадував завжди. Я зранку вставав: «О, це ж була оця історія, так». Цього року –перший раз, що я себе зловив на думці, що не згадував».
Фото обладинки: УНІАН, http://bit.ly/35x1M1J.
Одним з інститутів, який в значній мірі чинив супротив індустріальній деградації майже в кожному...
Боснія і Герцоговина. Досвід цієї країни важливий для Україні, оскільки гаряча фаза конфлікту...
«Плакат – це дешево і сердито, а значить – вельми продуктивно у сфері інформаційної війни. ФСБ...
21 квітня в м. Ужгород, у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги «Міс...
22 лютого в Новомиргороді, в приміщенні колишньої Новомиргородської РДА відбулося відкриття мандрівної виставки «На Зламі» про зміни...
22 січня в приміщенні Світловодського міського Палацу культури відбулася презентація мандрівної виставки «На зламі» про зміни в житт...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com