Тюрми і катівні Донецька: «Міністерство державної безпеки ДНР»

27.07.2021

Location icon бул. Шевченко, 26, м. Донецьк


«Міністерство державної безпеки ДНР» («МДБ ДНР») – це основна структура «ДНР», що займається виявленням і затриманням осіб, які не підтримують окупаційну владу. Співробітники «МДБ» «формують/фабрикують справи» проти незаконно затриманих громадян в ОРДО. «МДБ ДНР» є «офіційним» місцем, куди родичі полонених можуть звертатися для отримання інформації про затриманих осіб. Саме сюди приносять передачі для утримуваних у незаконних місцях несвободи (зокрема, «Ізоляції»).

За свідченнями колишніх полонених, територіально головнний відділ «МДБ ДНР» у Донецьку слід розглядати як комплекс захоплених будівель, розташованих між бул.Шевченко, 26 та вул.Цусімською. До цього комплексу входять захоплені Донецький апеляційний адміністративний суд, Державна фінансова інспекція у Донецькій області, Контрольно ревізійне управління, Інститут метрології випробувань і досліджень та гаражний кооператив у подвір’ї позаду будівлі суду. Тому в цьому описі ми використовуємо найменування «МДБ ДНР» по бул.Шевченко, 26, оскільки ця адреса всім більш відома, маючи на увазі комплекс будівель цієї структури «ДНР».

Під контролем «ДНР»

 Із повідомлень у ЗМІ відомо, що Донецький апеляційний адміністративний суд представники незаконних збройних формувань (НЗФ) захопили 4 вересня 2014 р. Згодом у цій і прилеглих будівлях розмістилось «Міністерство державної безпеки ДНР», що продовжує функціонувати і станом на 2021 р. 

Кого утримують

У цьому місці відбуваються допити та «слідчі дії» представників «МДБ ДНР». Переважно приміщення «МДБ» використовується як місце тимчасового тримання, куди затриманих осіб періодично привозять для проведення формальних допитів. Сюди потрапляють військовополонені, цивільні особи, яких підозрюють у шпигунстві чи співпраці із українськими силовими структурами та учасники НЗФ.

Тримають у підвалі

Проте відомі епізоди довготривалого тримання (протягом декількох місяців) у підвальному приміщенні «МДБ ДНР». 

«Слідчі дії» та допити проводять у кабінетах у надземній частині будівель. У підвалі незаконно утримують людей. Підземне приміщення розділене на три відсіки, що виконують роль камер. Підвал не пристосований для перебування у ньому людей. За словами колишніх полонених, станом на 2016 р., у камерах не було спальних місць. 

Колишня полонена згадує:

Кинуть, закриють, ні туалету, нічого, і пляшка стоїть, якщо захочеш –  в пляшку, яка півторалітрушка. Ні ліжка, нічого немає. ти сидиш в куточку.

Відомо, що одна з камер підвалу була розміром приблизно 5х4 м, розрахована на двох осіб, інші були розміром 2х2,5м. Окрім камер у підвалі, на цокольному поверсі є ангар із двома камерами. Крім цього, є згадки про те, що на другoму поверсі будівлі розташована «VIP»-камера, де є диван, плед, чайник, мікрохвильова піч. У цій камері утримують «міністрів» т.зв. ДНР, коли їх затримує «МДБ».

Нелюдські умови

Осіб, яких утримували у підвалі, годували тричі на день напівзамороженою їжею, питної води не давали. В камерах постійно було увімкнено світло, а в деяких були встановлені відеокамери. В якості спального місця був брудний матрац, покладений на дошки.

Фото: Камера утримання в підвалі «МДБ ДНР» (бул. Шевченка, 26), скрін звідео. Автор: Поліна Піка/Телеканал «Оплот ТВ». Дата: після 2014 р.

 

Доступ до туалету обмежений: бранців виводили двічі на день на короткий проміжок часу.

В інших випадках використовували пляшку в якості туалету. Мало місце гендерно-обумовлене насильство:

і в туалет треба було ходити весь час під відеокамерою. Навіть в туалет треба було ходити в цю банку. Але мені як жінці, мені важко потрапити в цю пляшку. Але ніхто зі мною не вважався.

У деяких випадках полонених примушували йти до туалету навприсядки.

Тримали у «Звіринці»

На території гаражного кооперативу позаду приміщень «МДБ» функціонувало ще одне місце несвободи, яке представники «МДБ» називали «Звіринець». «Звіринцем» слугували підвали (оглядові ями) гаражів. У цьому місці тримали цивільних осіб, проти яких велось розслідування. Станом на 2016 р., тримання у даному місці мало системний характер.

Потерпілий згадує:

Мене тримали, от, в цій кімнаті, в оглядовій ямі, сім діб… без світла, в абсолютній темряві. Ось, це, звичайно, не для людей зі слабкими нервами, я скажу… Мені не давали їсти.

Як допитують і знущаються в «МДБ»

Під час допитів та інших формальних процедур у затриманих осіб є можливість зустрітись із адвокатом. У більшості відомих випадків адвокат, що призначається самими представниками «МДБ», грає суто формальну роль. Також до будівлі «МДБ» полонених привозили як на формальні так і «неофіційні» допити:

На МДБ на допити вивозили по ночах. Це відбувалося після початку комендантської години. Після одинадцяти десь. Коли вже в самому МДБ нікого не було вивозили на допити.

Допити в будівлі «МДБ» можуть тривати упродовж декількох годин. Під час допитів оператвні спіробітники «МДБ» застосовують побої та психологічний тиск.  Мали місце погрози сексуального насильства (як до самих полонених, так і до членів їхніх родин).

Колишній полонений згадує погрози згвальтування:

Він (оперативник «МДБ» - ред.) сказав, що на нульовому поверсі сидить рецидивіст з прізвиськом “Дирокол”, який зуащається над іншими заручниками. Якщо я не буду говорити, то вони відведуть мене до нього.

Зафіксовані свідчення про катування електричним струмом.

У будівлі «МДБ» був пристрій «поліграф». Допити із застосуванням «поліграфа» доповнювались тортурами та побиттям. Крім катування у кабінетах, бранці «МДБ» зазнавали побоїв від конвоїрів у приміщеннях (камерах), де їх утримували.

Після допитів заручників переважно перевозять для подальшого утримання до незаконної тюрми «Ізоляція» (вул.Світлого Шляху,3).

Співробітники «МДБ»

Переважно слідчі «МДБ» особисто не знущаються над полоненими. Але вони формують справи проти них, і, якщо слідчих щось не влаштовує у свідченнях затриманих, то оператвні спіробітники «МДБ» за наказом чи мовчазною згодою цих слідчих тут же в приміщеннях «МДБ» шляхом катувань і побоїв «вибивають відповідні свідчення». Відбуватись це може не тільки вночі, коли відсутне керівництво, але і вдень. Тому і керівництво «МДБ» відповідає так само за ці насильницькі дії.

Серед слідчих та оперативників, що брали участь у допитах осіб, затриманих через причини, пов’язані з конфліктом були Горбоконь Сергій, позивний «Німець», Кількєєв Іскандер, Білобородько Валерій (позивний «Мономах»), особа із прізвищем Єфімович, Жебін Володимир.  Керівництво «Міністерством державної безпеки ДНР» у різний час здійснювали Андрій Пінчук, Лукашевич Сергій,  Баранов Леонід, Сепашвілі Георгій (в.о). Станом на 2021 рік, міністром державної безпеки «ДНР» є Павленко Володимир.

Станом на 2022 р. у цьому місці продовжують незаконно утримувати людей.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

РФ систематично вчиняє 7 типів воєнних злочинів: підсумок 30 днів повномасштабної війни

З початку повномасштабного вторгнення в Україну військові Російської Федерації систематично вчиняють 7 типів воєнних злочинів. Про ц...

СБУ оголосила в розшук учасника НЗФ, причетного до функціонування незаконного місця несвободи в м.Брянка

18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...

Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду вважає, що суд в Гаазі має підстави розпочати розслідування злочинів на Сході Україні та в Криму

Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда заявила, що за результатами попереднього аналізу злочинів, вчинених під час зб...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com