Столиця Македонії стала третьою на маршруті Коаліції Західними Балканами після Сараєво та Белграда. Активісти з Мирної акції (Peace Action) Боро Кітаноскі та Албулена Караґа приїхали спеціально для зустрічі з українською делегацією з міста Прілєп. Від них правозахисники дізналися про те, як працювати з усними історіями для примирення суспільства після збройного конфлікту. Крім того, балканські колеги провели екскурсію центральною частиною Скоп’є.
За останні кілька років тут з’явилися десятки нових пам’ятників. Вони вражають своєю монументальністю і дороговизною. За словами активістів з Мирної акції, тільки побудова Археологічного музею коштувала Македонії 43 мільйони євро. І хоча дорогі колони будівлі нібито виготовлені з мармуру, вони вже почали вкриватися цвіллю.
Новостворені пам’ятники у Скоп’є репрезентують переважно македонський історичний наратив. При цьому за останній час по інший бік річки Вардар, у старому місті відкрили тільки один меморіал. Це – настінна фреска, яка присвячена головно воїнам-албанцям.
Наступного дня на зустріч із українськими активістами приїхали представники Акції за ненасильство та миротворчість (Action for Nonviolence and Peacebuilding – ANP), що працює у Косово. Неджад Ісмаїлі та Штефан Фюсерс розповіли про те, в який спосіб у них організоване документування порушень прав людини. У Косово представників обох сторін конфлікту збирають на миротворчих тренінгах. Після цього учасники таких тренінгів розповідають свої історії, часом навіть на камеру.
Неджад наголосив на питанні дво- та навіть тримовності у роботі ANP. Усі публікації на сайті організації виходять трьома мовами (албанською, сербською та англійською). Тренінги проводяться з перекладом на сербську та албанську. За словами активістів, це займає значно більше часу, однак позитивно впливає на примирення спільноти. В такий спосіб потреби усіх сторін враховані, і саме ця повага стає основою для створення довіри між учасниками.
Я щиро вдячний Неджадові і Штефанові за розробку цікавої методики побудови довіри між сторонами конфлікту. Підстави конфлікту в Україні і в Косово, звісно, різняться, але процес примирення в Україні може бути аналогічним тим діям, які виконує ANP. Розповідь про миротворчу діяльність в Косово між двома етнічними групами переконала мене в необхідності і безальтернативності формування плану примирення в Україні між представниками сторін конфлікту. І в цьому процесі досвід ANP має бути дуже корисним для українських організацій
– прокоментував Євген Чекарьов,
юрист Громадського комітету захисту конституційних прав і свобод громадян.
Останніми у програмі навчального візиту на Західні Балкани про свою роботу розповіли представники Першого дитячого посольства у світі Меґ’яші (Megjashi) разом із засновником Драґі Зміяначем. Організація працює вже 25 років. Свою роботу Меґ’яші розпочинала зі створення притулків для дітей-біженців із Боснії та Герцеговини. Активісти надавали гуманітарну допомогу постраждалим дітям та спрямовували їх у захищені місця закордоном. Усього за перші п’ять років роботи організація допомогла понад 60 тисячам дітей.
У результаті тижневого навчального візиту на Західні Балкани правозахисники Коаліції дізналися про миротворчі ініціативи, які працюють над наслідками конфліктів у колишній Югославії. Учасники повернулися додому сповненими ідей щодо того, в який спосіб можна сприяти миру в Україні. Деякі з них можна буде реалізувати вже наступного року.
Фото: Аліна Боднар, Євгенія Бардяк
Публікація підготована в рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що підтриманий Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках Громадської служби миру, що фінансується Федеральним міністерством з економічної співпраці та розвитку Федеративної республіки Німеччина.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г