Так у Боснії позначають місця, де масово загинули люди
Починати миротворчу роботу на Донбасі треба вже зараз, хоча збройний конфлікт на сході України ще не закінчився. Адже робота правозахисників не закінчується тоді, коли війна формально припиняється. Навпаки, саме з цього моменту потрібно працювати ще активніше для об’єднання суспільства. Такий висновок зробили представники Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», які взяли участь у навчальній поїздці на Західні Балкани. Сьогодні ми розповімо про перший день навчальної поїздки, який активісти провели у столиці Боснії і Герцеговини, місті Сараєво.
Це місто, оточене горами, неабияк постраждало від кривавих воєн колишньої Югославії. Тутешні вулиці і парки несуть на собі пам’ять про них. На фасадах звичайних житлових будинків і досі збереглися сліди куль боснійських сербів, які прицільно обстрілювали Сараєво у 1992–1996 роках.
Центр досліджень та документування (Research and Documentation Center) першим прийняв українських активістів. Директор Центру Мірсад Токача розповів про причини збройного конфлікту та особливості документування злочинів війни у Боснії та Герцеговині. Виявилося, що структура база даних, якою послуговується Центр, нагадує ту, якою користуються документатори Коаліції.
Щоправда, кількість задокументованих випадків тут значно вища: всього активістам та волонтерам вдалося зібрати понад 8000 інтерв’ю. Пан Мірсад також розповів представникам Коаліції про роботу над Атласом Боснійських воєнних злочинів і Боснійською книгою мертвих. Чотири томи останньої дісталися українським активістам як подарунок.
Зустріч була корисною, оскільки ми також займаємося документуванням. Опісля ми могли поставити кілька запитань. Для мене це було особливо корисно на рівні особистого. Як виявилося, Мірсад брав участь у військових діях. У мене теж такий період, що я маю приймати свою роль як документатора, але також маю досвід у військовій справі. Це особисті питання, які я могла йому поставити як людина з військовим минулим, як мені бути. І він дав мені кілька порад. Крім того, він поділився корисним досвідом роботи з постраждалими під час інтерв’ю
– каже Катерина Котлярова, документаторка Східноукраїнського центру громадських ініціатив
та колишня військова добровольчого батальйону «Айдар».
Представники Коаліції також відвідали два музеї, що зберігають пам’ять про складне минуле Боснії і Герцеговини. У першому з них, Музеї дитинства на війні (War childhood museum), правозахисники побачили, як можна говорити про війну через речі, що належали постраждалим. Усе, що зараз є надбанням музею, раніше було одягом, іграшкою чи ще якимсь предметом дітей, які пройшли через війну. Музей відкрився зовсім недавно, на початку 2017 року. Про передісторію його створення розповів куратор проекту, Ясмінко Халілович.
За його словами, проект почався онлайн – з історій на 500 символів. Це були спогади людей, у пам’яті яких облога Сараєво збіглася із дошкільними чи шкільними буднями. Зібрані історії стали підґрунтям для публікації книги – Дитинство на війні (War Childhood), а відтак і для виставки.
Я читала історію дівчинки, мама якої писала під час приготування обіду лист до рідних. Жінка вийшла за городиною... Той незавершений лист тепер лежить за склом експозиції музею. Дуже прості побутові речі з воєнного періоду торкають до глибини серця. За ними стоїть ціла історія життя і смерті. Вони, ніби промовляють: «Війна – це завжди біль для всіх, незалежно від мови, національності чи релігії
– ділиться враженнями Євгенія Бардяк з «Молодої Просвіти Прикарпаття».
У музеї Galerija 11/07/95 українські активісти змогли побачити документальні фільми та почути історію сумнозвісних подій у липні 1995 року у Сребрениці. Учасників навчальної поїздки особливо шокувала жорстокість і масштаби цього злочину. Самі ж документальні стрічки та світлини тут зовсім не для слабкодухих.
На стінах музею – тисячі портретів жертв, які залишилися у липні 1995 року назавжди – чоловіків та підлітків, фото масових поховань. З кінохроніки на вас дивляться тисячі обличь. Саме тут знову й знову переживаєш біду людей, які за збігом обставин опинилися між кількома ворожими арміями. Відчуваєш їхній жах за життя близьких, бачиш їхні зусилля зберегти найдорожче – життя. Розумієш, наскільки беззахисною і безпомічною є звичайна людина під час війни. В рамках нинішніх дискусій щодо введення миротворчого контингенту ООН на тимчасово окуповані території України дуже болісно чути історію масових розстрілів цивільних під Сребреницею, адже миротворці ООН у 1995 не захистили біженців, більш того, наказали їм покинути свою базу й вийти назустріч смерті»
– поділилася враженнями Наталя Каплун, документаторка порушень прав людини БФ «Восток-СОС».
Далі буде...
Фото: Сімон Шлеґель, Аліна Боднар
Публікація підготована в рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що підтриманий Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках Громадської служби миру, що фінансується Федеральним міністерством з економічної співпраці та розвитку Федеративної республіки Німеччина.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г