Олена Ткаченко вимушено покинула Луганськ у 2014 році, коли її чоловіка незаконно ув’язнили бойовики «ЛНР». Вона й досі міркує над тим, що ж вплинуло на жителів міста. Олена вірить у доброту, проте розуміє, що війна часто нівелює цю світлу сторону людської природи.
«У нашому світі, де, я вважаю, усі добрі, воно [захоплення міста] готувалося дещо раніше, ніж ми це зрозуміли. Напевно, з січня». Саме тоді вона помітила, що у Луганську побільшало чоловіків, які виглядали наче військові, – міцної статури, але у цивільному, – та яких у місті раніше не було. Три рази Олена ставала свідком сцени наче з шпигунського фільму. До магазину одягу, де вона працювала, приходив чоловік. Він купував повний комплект одягу, перевдягався в кабінці, а старий одяг залишав у комірці.
Під час спілкування з клієнтами у квітні 2014-го Олена помітила як серед мешканців міста загострилося політичне протистояння – з’явилась поляризація на «наших» і «не наших». Одна з постійних клієнток магазину зізналася, що носить їжу людям, які захопили та утримують будівлю СБУ:
Я пам’ятаю, що просто скаменіла. Я стою, дивлюся на неї і кажу: «Як це – нашим?» Ось так, «наші хлопці там!»
Ще одна [клієнтка] сказала: «Це наші хлопці! Ось прийдуть наші хлопці..!» Загалом таких з’явилося дуже багато, таких дивних людей по місту. Ти все одно розумієш, що вони якісь чужі, обличчям чужі навіть.
Проросійський мітинг за день до захоплення будівлі СБУ. Луганськ, 2014 рік. Фото: Roman Pilipey/EPA
Найближче оточення Олени Ткаченко, – її родина, більшість сусідів, – підтримували цілісність України та виступали проти проросійських рухів.
У мене та інших навіть думки не було, що може статися збройний конфлікт. Там, де я жила, всі були за Україну, й всі хотіли залишитися з Україною. Коли мова заходила про референдум, всі казали, що це загалом сенсу не має. Навіщо в нас питати – ми й без цього знаємо з ким ми.
Наприкінці травня чоловіка Олени схопили бойовики на блокпості неподалік міста Щастя, коли він повертався з відрядження до Луганська. Про незаконний арешт чоловіка Олена дізналася не одразу:
Коли їх забрали, по телевізору та в інтернеті одразу інформація з’явилась. Я на роботі була, я цього не побачила, але вранці… Мені зателефонували тоді, напевно, три сусідки. Люди, які знали мого чоловіка, запитували: «За що його забрали?» Ну, виходить за те, що він патріот України.
Усі три дні, доки чоловіка утримували у захопленій будівлі СБУ, Олена Ткаченко прожила у тривозі та очікуванні на будь-які новини. Олена звернулася по допомогу до друга родини, який мав вплив у місті і міг посприяти визволенню чоловіка. У відповідь вона почула, що допомогти він не може. Більше того, «друг родини» наголосив, що Ткаченко – зрадник: «Він шпигував на користь України!»
Будівля захопленого СБУ, 2014 рік. Фото: AP Photo
Через три дні Олену викликали до захопленої будівлі СБУ, аби вона забрала чоловіка. Його віддавали потай, уночі, аби ніхто не побачив наскільки сильно його побили. Й відпускали лише за умови, що він вдома підлікується й повернеться. Після цього Ткаченка мали звільнити «на камеру», показово, аби місцеві та російські ЗМІ зняли сюжет про повагу до прав людини з боку «нової влади». Жінці заборонили звертатися у медичні заклади, аби не було свідчень про перенесені її чоловіком катування.
Незважаючи на цю заборону, Олена вирішила звернутися до лікарні – його тіло нагадувало один великий синець. У чоловіка був струс мозку, опіки та чисельні гематоми. Олена не знала як такі травми можна залікувати без допомоги спеціалістів.
Той призначив обстеження й наче погодився допомогти. Чоловікові Олени почали робити томограму голови, УЗД внутрішніх органів. Після катувань у будівлі СБУ він ледь тримався на ногах – йому було надзвичайно важко пересуватися між кабінетами.
Олена пригадує жах в очах медсестри, яка робила чоловікові томограму. Склалося враження, що медики вперше бачили настільки побиту людину.
Після обстеження Олена чекала на призначення лікаря, який довгий час не з’являвся. Ткаченку не надавали ніякої допомоги. Медсестри спочатку казали, що лікаря немає у відділенні; потім – що він у ординаторській. Після його появи Олена почала нарікати на відсутність своєчасної допомоги. Проте реакція лікаря була неочікуваною. «Що ж ви мене надурили!», – гримнув він і назвав справжнє ім’я та прізвище її чоловіка.
У цю мить мій світогляд перевернувся. Я – добра людина, але вперше у житті захотіла фізично нашкодити [іншій] людині. […] Мені стало зрозуміло навіщо він це робив, адже він просто чекав на наряд. Він викликав наряд звідти, звідки чоловіка тільки-но звільнили.
Після цього Ткаченки чимдуж покинули лікарню. Олена негайно викликала друзів, аби ті забрали їх на авто. Того ж вечора вони виїхали до Києва нічним потягом. Подружжя навіть не встигло попрощатись з батьками.
Олена досі намагається зрозуміти мотиви тих луганчан, чия підтримка перетворила її родину на вигнанців. Їй не віриться, що у Луганську з’явилося стільки прихильників радянського реваншу: «Невже усім так подобається ходити у однаковому [вбранні], в одну ногу? Аби весь час хтось за тебе вирішував, й ти не мав загалом ніякого голосу?»
Олена не перестає думати, що саме доброта є невід’ємною частиною людської природи. Проте їй і досі складно зрозуміти як війна та ненависть занурили її місто у сутінки, та як все добре опинилося під гнітом злочинності та свавілля.
Можливо, треба навчитися злості, але мені не хочеться. Правда, я не хочу бути [злою]... Я вірю в те, що люди у більшості своїй все-таки добрі. Тільки доброта не завжди допомагає перемогти якусь таку ненависть, напевно.
Головне зображення статті: фото блогера Фашик Донецький
За чотири з половиною роки життя на окупованих територіях надзвичайно змінилося. Справа тут не...
Одним з інститутів, який в значній мірі чинив супротив індустріальній деградації майже в кожному...
Боснія і Герцоговина. Досвід цієї країни важливий для Україні, оскільки гаряча фаза конфлікту...
21 квітня в м. Ужгород, у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги «Міс...
22 лютого в Новомиргороді, в приміщенні колишньої Новомиргородської РДА відбулося відкриття мандрівної виставки «На Зламі» про зміни...
22 січня в приміщенні Світловодського міського Палацу культури відбулася презентація мандрівної виставки «На зламі» про зміни в житт...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com