21 листопада правозахисники опублікували історію «Особлива вечеря» з графічного роману в новелах «Перехрестя: дев’ять історій про війну та насилля». Вона в малюнках переповідає реальну історію двох друзів, які познайомилися під час Євромайдану. Графічні історії з роману «Перехрестя» створені на основі інтерв’ю, зібраних документаторами.
Ірина та Андрій познайомилися на Євромайдані в Києві. Після перемоги вони зітхнули з полегшенням.
«Нарешті я впевнений в майбутньому доньки», - радів Андрій.
Доля склалася інакше. Росія захопила Крим, почалася окупація Донбасу… Впевненість у майбутньому руйнувалася на очах і вони не могли стояти осторонь.
Андрій та Ірина знову зустрілися в зоні бойових дій. Чоловік служив в українському добровольчому батальйоні, а Ірина як волонтер розвозила продукти та ліки українським військовим.
При зустрічі Андрій попросив Ірину допомогти з продуктами для особливої вечері, яку він хотів влаштувати для своїх побратимів.
Після цього Ірині повідомили, що Андрій підірвався, аж потім — в «ЛНР» опублікували відео з ним. Андрій був живий. Він потрапив у полон і знаходився в одній із лікарень окупованого Луганська.
Ірина почала шукати способи звільнити Андрія. Після багатьох дзвінків вона знайшла контакти лікаря.
«Так… був такий. Він учора помер. Його закопають у загальній могилі», - сказав він Ірині.
Особлива вечеря стала останньою.
Ірина заплатила лікарю з «ЛНР» і вивезла тіло Андрія на підконтрольну територію. В «народній республіці» видали довідку про смерть. В ній написали, що Андрій помер від цирозу печінки. Водночас чоловік не хворів і зовсім не пив, тому Ірина вирішила встановити справжню причину загибелі друга.
Незалежна медична експертиза встановила, що причиною смерті стали численні пошкодження, переломи кісток та вогнепальні поранення — Андрія вбили в полоні.
В чоловіка залишилася донька та батьки. Ірина підтримує їх і стала рідною.
Графічний роман у новелах «Перехрестя: дев’ять історій про війну та насилля», створений правозахисниками «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» разом з партнерами з Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» та ГО «Libereco – Партнерство за права людини», був опублікований ще у 2017 році.
Зараз правозахисники вирішили зробити книгу доступною онлайн. В книзі через історії звичайних українців розповідається як складаються долі тих, кого війна зачепила безпосередньо. Минулого місяця була опублікована історія працівниці апарату Луганської ОДА, яка після захоплення будівлі учасниками НЗФ опинилася в полоні через відмову у співпраці. Впродовж наступних місяців будуть опубліковані інші історії графічної новели. Вони про людей, які загинули в прифронтовій зоні та на окупованих територіях, про наших співгромадян, які втратили у війні рідних та здоров’я, про тих, хто пройшов полон, голод, а також про тих, хто чекає повернення миру та України на тимчасово окупованих територіях.
Історії українською та російською мовою публікуватимуть на сайті Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» в розділі «Графічна новела», а також на Facebook сторінці організації.
На сайті Libereco публікуватимуть історії перекладені англійською та німецькою мовами.
Якщо вам відома інформація про порушення прав людини в ході війни на Донбасі, будь ласка, повідомляйте про це через спеціальну захищену форму на нашому сайті. Без вашої письмової згоди Коаліція не буде публікувати або передавати отриманої інформації третім особам.