У рамках виставки «Uтопія: трансформаціі українського Сходу» в просторі креативної спільноти IZONE 27 лютого відбулася дискусія за участю експертів з питань соціокультурних змін на сході України. В поле дослідження експертів потрапили Маріуполь, Краматорськ і Слов’янськ. Про економічну ситуацію, ринок праці, вплив збройного конфлікту на порушення прав людини, креативну індустрію та розвиток громадських організацій розповіли шестеро експертів.
Людмила Гераймович зазначила про різке скорочення ВВП на Донеччині у 2014–2015 роках та висловила свої пропозиції виправлення ситуації. Олександр Слободян навів інфографіку ринку праці в східних регіонах, відзначивши, що до служб зайнятості звертаються переважно жінки працездатного віку, а також чоловіки і жінки старшого віку. Про потенціал креативної і культурної сфер у Маріуполі, Слов’янську і Краматорську розказала Анастасія Бойчук. Експертка порадила будувати більш реальні довгострокові стратегії розвитку міст, що перетворилися б на моделі самозабезпечення регіонів.
Тему присутності внутрішньо переміщених осіб в місцевих медіа порушив Антон Лягуша. Нагальним потребою, на його думку, має бути проведення тренінгів для місцевих журналістів з проблем новинної грамотності та розробка стратегій формування соціального капіталу. Про сучасний стан громадського суспільства в регіонах і перспективи розвитку громадських організацій навела дані Марія Грищенко.
З дослідженням впливу збройного конфлікту на стан дотримання прав людини виступив аналітик Андрій Солодько. Навівши дані про кількість порушень, яка міститься нині в базі, сформованій Коаліцією правозахисних організацій «Справедливість заради миру на Донбасі», він представив до уваги присутніх свій погляд на першочерговість прав людини в контексті опозиції соціально-політичних прав та політичних прав і громадських свобод.
На сьогодні зафіксовано близько 7 тисяч злочинів на території Донецької та Луганської областей, а кількість ув’язнених, за даними СБУ, сягає близько 10 тисяч. У більшості випадків об’єктивні цифри дізнатися не вдається через відсутність інформації у відкритих джерелах. До того ж, як зазначив аналітик, баланс між рівнем захисту прав людини і захистом національної безпеки переважно вирішується на користь другого.
За спостереженнями Андрія, на права людини впливають такі зовнішні фактори:
Гарантований Конституцією України захист прав людини порушується в умовах збройного конфлікту. Крім того, держава пріоритизує соціально-економічні права людини. Але разом з тим, відповідно до національного опитування (Демократичні ініціативи – 2017), Донбас – це єдиний регіон, де населення вважає на сьогодні політичні права та громадянські свободи важливішими за соціально-економічні блага. Є низка рекомендацій для вирішення ситуації з правопорушенням. Андрій Солодько вбачає необхідність у таких діях:
Детальніше ознайомитися з іншими матеріалами досліджень міст сходу можна на сайті.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г