До початку збройного конфлікту трудові права гірників намагалися охороняти два об’єднання – Профспілка працівників вугільної промисловості України та Незалежна профспілка гірників України (далі – Укрвуглепрофспілка та НПГУ відповідно). Нині ж профспілки на окупованих територіях – предмет переслідування незаконних збройних формувань, а самі шахтарі тепер не мають змоги захистити свої права.
У звіті «Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини», що готує до друку Східноукраїнський центр громадських ініціатив у рамках роботи Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», правозахисники розглянули специфіку діяльності профспілок на тимчасово окупованих територіях Донбасу.
Після початку збройного конфлікту на сході України та прийнятих у травні 2014 року «конституцій» самопроголошених республік ситуація з охороною трудових і соціально-економічних прав змінилася практично відразу. Так, згідно з прийнятим «Законом ДНР “Про професійні спілки”», профспілки фактично заборонили. Новоспечена влада створила «Федерацію профспілок ДНР» – свою нову контрольовану профспілку, яка мала стала єдиною на тимчасово окупованих територіях.
Після створення цієї монополії – маріонеткового профспілкового органу – представники самопроголошеної влади почали призначати нових керівників шахт, через які й досі контролюється вугільна сфера. Теоретичну і практичну можливість проведення масових заходів шахтарям суттєво урізали на законодавчому рівні. На тимчасово окупованих територіях також заборонена публічна критика дій «органів державної влади», зокрема їхньої політики щодо професійних об’єднань шахтарів.
Залишки незалежних профспілок тут безжально знищили, застосовуючи адмінресурс самопроголошеної влади. Не гребували при цьому й психологічним насильством над колишніми керівниками вуглевидобувних підприємств.
З моменту початку збройного конфлікту на тимчасово окупованих територіях почали вистежувати окремих лідерів профспілкових організацій Укрвуглепрофспілки та НПГУ, затримувати їх, піддавати фізичному насильству. Їх відпускали тільки після «профілактичної роботи» та заборони з’являтися на території шахт. Цей факт щодо НПГУ підтвердив у інтерв’ю з правозахисниками голова Конфедерації вільних профспілок України Володимир Волинець (з інтерв’ю від 13.10.2016 р.).
«Була інформація про затримання наших профспілкових лідерів. Спочатку (2014 року). У місті Сніжне (Донецька область) людину близько місяця тримали у «МДБ». Потім відпустили. Яка причина затримання, не знаю. Може щось не те сказав. Казати тоді не все можна було. Після звільнення – розрахувався і поїхав»
– стверджує голова Укрвуглепрофспілки Віктор Турманов
(зі звіту «Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини»).
Однак не лише очільники українських профспілкових об’єднань страждають від репресій на тимчасово окупованій території. Самі шахтарі, які наважаться протестувати проти боргів з виплати заробітної плати, ризикують позбутися роботи. Подібна ситуація склалася у січні 2016 року, коли понад сотня шахтарів, за даними медіа, стали безробітними, а окремі лідери страйку – ще й фігурантами кримінальних справ.
Те, що практика переслідувань і звільнень із профспілок – непоодинока, підтверджує й голова Конфедерації вільних профспілок України Володимир Волинець:
«Люди працюють не по 6 годин, а по 8 і більше. … Протести зараз стихійні, півроку тому на одній із шахт, «Калинівська-Східна» (Макіївка), відбувся стихійний мітинг. Усіх його учасників звільнили до кінця дня, а лідерів – арештували».
(зі звіту «Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини»)
Запровадження права сили на тимчасово окупованих територіях пронизало всі рівні життя, не оминувши й гірничу справу. Разом із приходом нової «влади» серйозно ускладнилося становище шахтарів: почалися затримки із виплатою й без того зниженої заробітної платні, значно погіршилися умови праці. За таких обставин стихійні страйки гірників є цілком природними. Однак враховуючи те, що суть професійних спілок на окупованій частині Донбасу спотворена, сподіватися на їх належне функціонування не доводиться.
Чільне фото – Володимир Лапшин
Публікацію підготовлено в рамках проекту Східноукраїнського центру громадських ініціатив «Презентація результатів дослідження «Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини», який здійснюється за підтримки представництвом Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні.
Кількість нових порушень, вчинених російськими військовими в Україні стрімко зростає. За час повномасштабного вторгнення Російської ...
З початку повномасштабного вторгнення в Україну військові Російської Федерації систематично вчиняють 7 типів воєнних злочинів. Про ц...
18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com