10 травня в Івано-Франківську презентували мандрівну виставку «На Зламі». Виставка розгорнулася на Стометрівці - це центральна пішохідна вулиця, найвідвідуваніше місце міста.
Відкриття відвідали місцеві жителі, активісти, переселенці та журналісти.
«На зламі» – це 14 двосторонніх стендів. На одній стороні розміщено уривки з історій людей, з якими документатори правозахисних організацій записали інтерв’ю. Опитані – це постраждалі від обстрілів, ті, кого переслідували незаконні збройні формування та піддали незаконному ув’язненню за активну громадську позицію, ідейні переконання чи релігійні вірування. Люди описують події, що відбулися з ними, говорять про свої почуття, діляться рефлексіями щодо пережитого. На другій стороні розміщені ілюстрації – збірний образ, що доповнює історії та візуалізує проблему, якій присвячено стенд. Інфографічні зображення покликані врівноважити суб’єктивні висловлювання героїв виставки об’єктивною інформацією – даними соціологічних опитувань, результатами досліджень. Статистична інформація показує зміни, які відбувалися на рівні українського суспільства чи держави загалом. «На Зламі» - це також простір, який дає можливість обговорити складні виклики війни.
Два місяці тому Росія відкрито напала на Україну. Війна стала складним випробуванням для українців та спровокувала в людях багато переживань. Івано-Франківськ став одним із міст, які прийняли до себе велику кількість переселенців. Попри гостинність приймаючої громади є труднощі, які стискають серця ВПО і стають причиною розбрату українського суспільства.
Зокрема про них вони й розповіли під час презентації - це проблеми з оформленням документів, дороге житло та часом упереджене ставлення до переселенців.
Оксана вже двічі втратила свій дім. Після подій 2014 року вона переїхала з Донбасу в Бучу, в 2022 - в Івано-Франківськ. Жінка лікар за освітою та опікується переселенцями з інвалідністю.
«Так, багато сюди переселенців приїхало російськомовних. Але змушувати їх одразу розмовляти українською – неправильно».
Вона розповіла історію свого підопічного - літнього чоловіка, якому в місцевій лікарні говорили, що не зможуть надавати йому допомогу, якщо він розмовлятиме російською:
«Він приїхав сюди, він обрав Україну!», - емоційно зауважує вона, - але йому важко, тим більше в стресі, почати говорити українською".
Яна теж двічі переселенка, громадська активістка. Зараз вона координує роботу з ВПО в Івано-Франківській ВЦА. Жінка наголошує на важливості таких подій, як сьогоднішнє відкриття виставки:
«Потрібно тримати тему війни в центрі уваги. Бо все поступово забувається, ми всі втомлюємося. В нас нещодавно від інсульту помер водій, який займався евакуацією з Сєвєродонецька. Напевно на здоров'я вплинули втома та стрес. А залучити нових водіїв доволі складно - ми вже всі втомилися за ці два місяці».
Ми знаємо, що озвучення і обговорення цих щемних питань є першою сходинкою для пошуку їх вирішення.
Сподіваємося, що всі спікери будуть почутими. В цьому їм допоможуть журналісти, які висвітлювали захід
Відкриття виставки «На Зламі» в Івано-Франківську було організовано Східноукраїнським центром громадських ініціатив та Молодою Просвітою Прикарпаття.
Попереду у виставки відкриття на двох інших локаціях міста – Фортечній галереї «Бастіон» та у Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі ім.І.Франка.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г