У середу, 1 серпня у просторі креативної спільноти IZONE відбулася дискусія і обговорення збірки про проблеми цивільного населення Донбасу «Жити всупереч».
Учасниками дискусії були співавтори збірки Денис Денисенко, Катерина Котлярова та Наталія Каплун. Модерувала дискусію журналістка Громадського телебачення Анастасія Станко.
Збірка акцентує увагу на особистих історіях цивільного населення, яке постраждало внаслідок військових дій на Донбасі. «Жити Всупереч» - це мозаїка з гостро-соціальних та правових проблем, з якими стикаються жителі територій пообіч лінії розмежування. Це включає обстріли населених пунктів, надання медичної допомоги, розташування військової техніки поблизу місць проживання, а також проблему державної допомоги постраждалим.
Денис Денисенко, голова ГО «Правозахисний центр громадських досліджень», розпочав з того, що медіа не приділяє достатньої уваги розглядові судових позовів а також компенсації збитків для цивільного населення.
«Люди потерпають від фізичного насилля, а також від несправедливості. Люди намагаються досягнути справедливого рішення українських судових органів за відшкодування збитків внаслідок бойових дій, однак громадськість не надає цьому великої уваги», - зауважив Денисенко.
Катерина Котлярова, дослідниця ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» та учасниця АТО, зауважила, що існує проблема публікації та поширення інформації з анонімними свідченнями, які втрачають свою вагу для авторитетних медіа.
«Існують бар'єри суто суб'єктивні: нам доводилося змінювати імена заради їхньої безпеки. Окрім того, є така проблема, що багато людей не дають публічної згоди на висвітлювання їхньої історії», - пояснила Котлярова.
Наталія Каплун, дослідниця благодійного фонду «Восток СОС», підтвердила, що громадським організаціям та незалежним експертам важко займатися документуванням свідчень через їхню початкову необ’єктивність, що може деформувати сприйняття очевидців.
«Більшість людей не може точно сказати з якого боку велися обстріли, оскільки вони в той час перебували у підвалах чи укриттях. Очевидно, що люди не можуть точно сказати про те, де був відкритий вогонь оскільки вони піклувалися за власне життя», - прокоментувала Каплун.
Дослідниця додала, що це слугує єдиним достовірним джерелом збору інформації про проблеми цивільного населення через налагодження контакту та розуміння його проблем.
Учасники дискусії також обговорили проблему державної допомоги постраждалим під час збройного конфлікту на Донбасі. Катерина Котлярова зазначила, що полонені не отримують належної державної підтримки.
«Дуже рідкісним випадком є оформлення довідки для особи, яка була в полоні. Також вони не мають можливості отримати пільги на медичне обслуговування, компенсацію фізичного і морального збитку, а також надіятися на допомогу з виплатою кредитів».
Наталія Каплун розповіла також про проблеми реабілітації дітей, що постраждали внаслідок обстрілів Бахмута.
«Потрібно прийняти програму допомоги, яка б діяла на рівні місцевих органів влади. Наразі багато дітей страждає від стресу та психічних розладів, пов’язаних з обстрілами Бахмута», - зазначила Каплун.
Анастасія Станко підсумувала, що державна допомога є ключовим аспектом допомоги цивільному населенню.
«Питання справедливості є дуже актуальним. Потрібно, щоб про нього якомога більше говорили на державному рівні та думали. Цивільне населення потребує захисту та правової допомоги з боку держави. Було б бажання і політична воля», - прокоментувала Станко.
Презентація та видання «Жити всупереч» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г