У понеділок та вівторок, 23 і 24 липня, у Слов’янську, Дружківці та Краматорську відбулися презентації збірки звітів шести правозахисних організацій «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі». Серед присутніх на заходах були ВПО, військові, представники місцевого самоврядування та журналісти.
Під час першої презентації у Центральній бібліотеці Слов’янська для усіх присутніх не вистачило примірників: послухати про збірку звітів прийшло близько трьох десятків небайдужих.
«Це книжка про людей, які з тих чи інших причин не змогли або не захотіли переїхати і досі живуть всупереч обставинам, в які їх поставила війна. До книжки увійшли 6 тем, пов’язаних із проблемами, з якими стикаються жителі прифронтових зон. Правозахисники Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» дослідили такі теми та сформулювали рекомендації для відповідальних інституцій», – зауважила Аліна Боднар, редакторка-упорядниця видання та менеджерка проектів ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив».
Про роботу над розділом про обстріл Бахмута розповіла Наталія Каплун, дослідниця благодійного фонду «Восток СОС», а про проблеми з наданням медичної допомоги на лінії розмежування – голова ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк.
Під час дискусії після презентації слово взяв чоловік-переселенець із Донецька. Він розповів про те, як його сина «забрали на підвал» у Донецьку та піддавали тортурам.
Опісля серед учасників та присутніх розгорілося обговорення про те, як протидіяти вкидам та фейкам в умовах гібридної війни та інформаційної агресії з боку Російської Федерації.
«Треба гуртуватися, комунікувати сходу і заходу, обмінюватися одне з одним правдивою інформацією. У нас безліч стереотипів одне про одного, і саме на цьому працює пропаганда. Наприклад, коли я сюди їхала, моя мати проводжала мене зі сльозами на очах, боячись за мою безпеку. Що далі від лінії фронту, то менше люди знають і говорять про війну», – зауважила Євгенія Бардяк.
Під час презентації у Дружківці до авторок також долучився Денис Денисенко, голова Центру громадських досліджень (м. Бориспіль) та автор розділу про обстріл Маріуполя. Тут захід відбувся у просторі Халва HUB.
Наталія Каплун, дослідниця благодійного фонду «Восток-СОС» та авторка розділу про обстріл Бахмута у лютому 2015 року, наголосила на тому, що з часу обстрілу минуло вже три роки, а деякі постраждалі і досі не отримали допомоги. За словами авторки, держава залишила постраждалих напризволяще. Крім того, обстріл наніс постраждалим психологічну шкоду, з якою ніхто не працює.
24 липня відбулася презентація у просторі «Вільна Хата» у Краматорську. Був серед присутніх і журналіст-переселенець із Донецька, в якого батька тримали у полоні у Донецьку. Тут між учасниками презентації та присутніми пройшла активна дискусія про те, як людям жити далі в умовах обстрілів. Гості заходу розповідали і про власні спогади обстрілів міста. У результаті дискусії учасники зійшлися на тому, що про досвід війни не можна мовчати.
«Потрібно розповідати і документувати правдиві свідчення, аби винуватці понесли справедливе покарання за скоєне. Лише тоді можна буде говорити про відновлення миру», – підсумувала Аліна Боднар.
Презентація та видання звіту «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.
21 квітня в м. Ужгород, у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги «Міс...
22 лютого в Новомиргороді, в приміщенні колишньої Новомиргородської РДА відбулося відкриття мандрівної виставки «На Зламі» про зміни...
22 січня в приміщенні Світловодського міського Палацу культури відбулася презентація мандрівної виставки «На зламі» про зміни в житт...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com