У громадському секторі кожна активна організація залучена до якихось проектів. Але в рамках Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» часто над одним проектом може працювати не одна, а відразу кілька НУО. Про один із таких проектів ми б хотіли розповісти далі.
Назва проекту звучить так: «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу». Він суттєво відрізняється від попередніх колективних проектів Коаліції. У цьому проекті ми не просто збираємо інформацію про порушення прав людини, вчинені під час конфлікту на сході України. Учасники також працюватимуть над якісно новими – візуальними – способами подачі зібраного матеріалу для широкої публіки. Серед варіантів, які розглядають у проекті, фільм або виставка. Проте це – на перспективу.
У проекті беруть участь всього шість громадських організацій. Це «Альтернатива», «Восток-СОС», «Східноукраїнський центр громадських ініціатив», «Молода просвіта Прикарпаття», «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян» та «Очищення». Коаліція реалізує його спільно з німецькою організацією Курве Вустров у рамках Громадської служби миру. Усі проектні заходи фінансуються урядом Німеччини.
Громадська служба миру
У рамках Громадської служби миру Курве Вустров надсилає до країн, з якими має спільні трирічні проекти, міжнародних співробітників. У команді першого напрямку проекту це – Сімон Шлеґель та місцева співробітниця Аліна Боднар зі Східноукраїнського центру громадських ініціатив. До координації першого напрямку значною мірою залучений Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив. У проекті заплановано ще два напрямки – ними, як і цим, займається Фелікс Шиманські-Ґаєр, директор Програми громадської служби миру в Україні.
Проект отримав перше фінансування у серпні 2017 року за результатами планувального воркшопу. З того часу документатори шести громадських організацій активно збирають інформацію про порушення прав людини, вчинені під час конфлікту. Загальна тема проекту – цивільні втрати під час конфлікту на сході України. Активісти також опрацьовують зібрану інформацію та вносять її в базу даних Коаліції. У рамках проекту юристи СЦГІ та Громадського комітету захисту конституційних прав та свобод людини надають постраждалим безкоштовну юридичну допомогу.
У серпні команда проекту організувала тренінг зі зйомки відеоінтерв’ю. Під керівництвом тренера Володимира Местини учасники впродовж двох днів вчилися знімати та редагувати відео. Після цього тренінгу документатори за згодою респондентів почали записувати інтерв’ю на камеру.
Мені здається, що ми вийшли на новий рівень документування із застосуванням відео. Це серйозний формат роботи. Спасибі міжнародній спільності, що надають нам можливість здійснювати цей моніторинг. Ми маємо на меті повернути не тільки окуповані території, але й людей. Нам треба буде примиритися, вчитися жити по-новому. Ми як активісти до цього готові. Сподіваюся, що робота буде тільки розвиватися, і що ми не зупинимося на досягнутому
– каже учасниця проекту Катерина Котлярова.
Зібрану в такий спосіб інформацію можна буде використати в кілька способів. Передусім – щоб відновити справедливість і покарати кривдників. Відео будуть вагомим доказом вчиненого порушення і в національних, і в міжнародних судових інстанціях. Свідчення також стануть підґрунтям для написання тематичних публікацій про порушення прав людини. Вже зараз учасники проекту працюють над аналітичними звітами щодо актуальних проблем у рамках теми проекту.
Щоб ознайомити учасників проекту з постконфліктним досвідом інших країн, організатори запланували навчальний візит до партнерських громадських організацій на Балканах. Під час цієї поїздки активісти з українських НУО зможуть дізнатися з перших уст про те, як варто працювати з наслідками конфлікту задля відновлення миру. Поїздка запланована на кінець жовтня.
На початку грудня заплановано також тренінг зі створення публікацій на теми, пов’язані з конфліктом. Під час дводенного навчання учасники разом із тренеркою Юттою Сомербауер зможуть покращити власні звіти про порушення права людини перед їхнім виходом у світ.
Ми дуже раді, що в рамках нашого співробітництва відбудеться тренінг про емоційно чутливе висвітлення конфліктів. Завдяки проведенню тренінгу ми хочемо привернути увагу учасників до спектру тем, що стосуються чутливого висвітлення конфліктів. Ми сподіваємось посилити серед учасників уважність до використання певних зображень, умов та категорій. У середньостроковій та довгостроковій перспективі виважене висвітлення конфліктів зможе забезпечити соціальну усвідомленість недавнього насильства та порушень прав людини під час бойових операцій. Ми з радістю проводитимемо спільні тренінги з українськими партнерськими організаціями у майбутньому, і впевнені в успіху запланованих спільних проектів з нашими партнерами
– каже Фелікс Шиманські-Ґаєр.
Зібрані під час проекту відео організатори планують використати у документальному фільмі про порушення прав людини на Донбасі або в інтерактивній виставці про збройний конфлікт. Обидва варіанти радше належать до довгострокових планів. У такий візуальний спосіб організатори сподіваються привернути увагу суспільства до проблем людей, які постраждали внаслідок війни.
Незалежно від того, чи це буде виставка, чи фільм, до продукту увійдуть історії різних людей. Під цим ми маємо на увазі жителів Донбасу по обидва боки лінії розмежування. Команда проекту щиро вірить, що цей проект стане першою сходинкою на шляху до відновлення миру в Україні.
Ми хочемо показати історії людей, які постраждали внаслідок війни. Це будуть люди з усіх, які представляють все суспільство. Ми хочемо показати, що є безліч шляхів, в які війна може скалічити життя людей. І страждання не прииняються, коли про них перестають писати на перших шпальтах. Ми хочемо зробити війну зрозумілою через історії окремих людей.
– каже Сімон Шлеґель, міжнародний співробітник проекту
Курве Вустров та Східноукраїнського центру громадських ініціатив.
Публікація підготована в рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що підтриманий Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках Громадської служби миру, що фінансується Федеральним міністерством з економічної співпраці та розвитку Федеративної республіки Німеччина.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г