У Києві експерти розповіли про особливості інтеграції переселенців у містах України.
НАВІЩО?
За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), близько 50% переселенців відчувають себе повністю інтегрованими у громадах. Аналітикиня громадської організації CEDOS Олександра Слободян переконана, що інтеграція переселенців лишатиметься нагальним питанням: згідно з дослідженнями, для повної інтеграції новоприбулих потрібно від 5 до 10 років.
Дослідники проаналізували чи наближається поведінка внутрішньо переміщених осіб (ВПО) до поведінки місцевого населення за різними показниками — володінням мовою, розміром заробітної плати, ймовірністю знайти роботу, користуванням соціальною допомогою, частотою спілкування з сусідами, участю у виборах, наявністю власного чи орендованого житла. У CEDOS оцінили спроможність місцевої влади та соціальної інфраструктури адаптувати переселенців та інтегрувати їх до місцевих спільнот. Аналітики організації досліджували доступність ринку житла, праці, освіти, охорони здоров’я та культури.
Дослідження CEDOS збігається з очікуваним результатом реалізації Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадженням довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року. Створене у квітні 2016 року Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб також має займатись інтеграцією та реінтеграцією переселенців, відповідно до Нацстратегії з прав людини.
Експерти CEDOS дослідили 20 міст у 5 зонах України та класифікували їх за віддаленістю від бойових дій. Основним фокусом дослідження стали саме міста, які стали реципієнтом 75% усіх ВПО. Також міста швидко реагують на виклики пов’язані із міграцією, що спрощує аналіз інтеграції та адаптації переселенців. У фокус дослідження потрапили Вугледар, Новогродівка, Маріуполь, Сєвєродонецьк, Ізюм, Першотравенськ, Харків, Дніпро, Полтава, Очаків, Херсон, Миколаїв, Буча, Ірпінь, Київ, Одеса, Ужгород, Львів, Хмельницький та Івано-Франківськ.
ЩО ПОКАЗАЛО ДОСЛІДЖЕННЯ?
Пілотне дослідження показало, що переселенці дедалі краще інтегруються на новому місці. Вони змогли працевлаштуватися, орендувати житло, отримують освітні та медичні послуги, хоч і в меншій мірі, ніж місцеві мешканці. З іншої сторони, їх переважно не залучають до прийняття рішень в громадах для реалізації своїх базових прав. Вони змушені долати адміністративні перепони, покладаються більше на себе і на гуманітарні організації, ніж на державу.
"Якщо у місцевих громадах Німеччини немає органу, відповідального за мігрантів, то під час публічних обговорень різних рішень включають різні чутливі групи населення. Такі рішення мають враховувати інтереси мігрантів", — ділиться досвідом інтеграції мігрантів у Німеччині Олександра Слободян.
Разом з тим у CEDOS вказують, що спроможність міст інтегрувати переселенців залежить від віддаленості від Операції об’єднаних сил. Міста, що знаходяться ближче до бойових дій, приділяють більше уваги переселенцям. Також вищі позиції у рейтингу отримали населені пункти з великою кількістю населення. Експерти пояснюють це тим, що такі міста як Київ, Львів, Ужгород просто мають більше ресурсів та можливостей, що сприяє інтеграції ВПО.
Дослідження CEDOS показало, що в Україні є відмінність поведінки із доступом до житла між переселенцями та місцевим населенням через нерозвинений ринок оренди в містах.
"Лише 12% переселенців говорили, що живуть у власному житлі", — зауважує Олександра Слободян.
Окрім цього, міські адміністрації не займаються плануванням міграції, на що вказує мала кількість планів інтеграції.
"Цим дослідженням ми хотіли, зокрема, показати містам, які сфери в інтеграції у них слабкі і на що потрібно звернути увагу. Переселенці інтегруються не на рівні регіону, а на рівні громади. В Україні є обласні програми інтеграції ВПО, але вони є копією національних. Це свідчить про те, що при їх розробці не враховувались місцеві особливості", — розповідає експерт CEDOS Андрій Солодько.
Експерти також звертали увагу на мову ворожнечі стосовно переселенців. Вони помітили, що переселенців зі сходу більше дискримінують, аніж кримчан.
"Швидше за все це пов’язано із загальною думкою, що переселенці з Криму втікають від переслідування, тоді як частина суспільства бачить переселенців зі сходу як тих, хто співпрацює з Росією та де-факто владою на непідконтрольній уряду України території. Це свідчить, що кримчанам легше інтегруватись", — пояснив Андрій Солодко.
Відстежити рейтинг міст за індикаторами та дізнатись успішні кейси інтеграції ВПО можна за посиланням.
Микола Мирний, журналіст Центру інформації про права людини для Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі"
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com