Тюрми та катівні Луганська: СБУ

04.04.2016

Location icon УСБУ (Радянська. 79), Луганськ, Луганська область, Україна


Захоплення будівлі СБУ в Луганську стало початком фази силового протистояння на Луганщині. 6 квітня 2014 року, після чергового «антимайдану» близько тисячі людей під прапорами Росії рушили до СБУ і взяли будівлю штурмом, вибивши двері й вікна. Вулицю Радянську було перекрито барикадами з шин, будівельного сміття та колючого дроту. Проросійські протестувальники потрапили у збройниці та заволоділи зброєю. У будівлі розташувався штаб «Армии Юго-Востока».

Пізніше в «ЛНР» день захоплення СБУ став пам’ятною датою. Голова псевдореспубліки Ігор Плотницький описав ті події у характерному стилі:

Ми довго запрягали, але швидко поїхали. Всі події поблизу і всередині будівлі СБУ пройшли мирно, без зброї і насильства. Згодом з'ясувалося, що на той час ця організація, покликана захищати безпеку всіх громадян України, вже перетворилася на шпигунсько-терористичний центр, який працював під контролем американців.

 

Учасники «Армії Південного Сходу». Фото: Myrotvorets.center

Про структуру будівлі СБУ розповів газеті «День» колишній заручник бойовиків:

Будівля розбита на поверхи та праві й ліві сектори, посередині яких сходи. У кожному секторі розташований бойовий підрозділ, у якого є свій командир і який контактує зі штабом та отримує вказівки. Командир мешкає у своєму секторі разом із бійцями, але в окремій кімнаті. Зайти в іншу секцію можна тільки за дозволом командира цього підрозділу... Очевидно, що організацією оборони займалися професіонали – кожен поверх замінований. Решта бойовиків не є спеціально підготовленими людьми, це – мешканці Луганщини, Криму та інших областей.

Це місце стало одним із найсуворіших місць несвободи на Донбасі, де людей регулярно били, катували та утримували у негуманних умовах. Сюди потрапляли українські військові та політики, проукраїнські активісти, місцеві, побратими сепаратистів та інші. Серед в’язнів були, зокрема, Олексій Біда, правозахисник Української Гельсінської спілки, та Анна Мокроусова, активістка Восток-SOS. Виступаючи після звільнення в ефірі «Громадського», Анна сказала, що в СБУ кидали «політичних» та тих, за кого вимагали викуп. При цьому, за її словами, умови утримання і тортури в СБУ значно жорсткіші, ніж у будівлі Луганської ОДА, де також утримуються заручники.

Один із затриманих так згадував про недобру славу цього місця:

...Незабаром нас закрили і відвезли, за маршрутом... я зрозумів, що нас везуть не на СБУ. Зітхнув із полегшенням, тому що про СБУ говорили дуже погано, розповідали страшні речі... Про те що людей там б'ють просто для задоволення, про те, що людей калічать.

Умови утримання

Опитані правозахисниками колишні в’язні розповідають про умови утримання у приміщенні тиру, який розташовувався у підвалі.

Це було брудне, холодне і вологе приміщення. Повітря було важким через відсутність вентиляції та запах з ємностей із фекаліями. Затриманих не виводили – вони справляли не лише «малі», а й «великі» потреби у пластикові пляшки. Із самого дня захоплення СБУ ці пляшки ніхто не виносив, вони просто скупчувалися у кутку.

Один із колишніх в’язнів розповів, що бойовики приходили у тир потренуватися – пристрілювати автомати. Вони поцілювали у пляшки – «треба було бачити, як ці банки і пляшки з сечею літали по всьому приміщенню» – і рятувало лиш те, що запах пороха перебивав запах розлитої сечі.

В’язнів не лише не годували, їм не давали навіть води. Дехто пив із батарей опалення. Ті, кого виводили на примусові роботи, мали змогу поїсти і набрати води там.

Не годували, в туалет не випускали, на прогулянки не виводили, лише на примусові роботи... Побудка – у будь-який час дня і ночі заходять люди з автоматами, кажуть: «Пішли».

Меблів у підвалі не було – лише бетонна підлога. Один із свідків на прохання описати місця для спання відповів: «Чудова холодна підлога. Де захочу, там і міг спати».

В’язнів били просто в цьому приміщенні. За словами бранців, підлога тиру була вся у крові.

До місцевих мешканців, яких затримали за порушення комендантської години чи інші дисциплінарні порушення, ставилися м’якше. Так, їх виводили з підвалу на вулицю для примусових робіт і не надівали на них кайданки. Також тортур мали шанс уникнути ті ув’язнені, за яких сподівалися отримати викуп, або кого планували обміняти.

Один з опитаних розповів про те, як його знайомого, який теж потрапив до підвалу Луганського СБУ, дуже сильно били, але потім приїхали спостерігачі ОБСЄ, і бойовики вимили того, перевдягли, відвели до кімнати, щоби показати, що людей нормально утримують.

Ще одне місце, де тримали людей – холодильник. Так описує це приміщення в’язень:

Обласне СБУ складається з декількох будівель. І одна з них, одноповерхова, це будівля з підвалом, судячи з усього, була пов'язана з продуктовим чимось, але там був холодильник, куди мене садили, був колишній холодильник, який на той момент не працював, але там було дуже холодно. Розмір, напевно, три на чотири метри, може, трохи більше. Там два ліжка на книжках стояли, книжки були якісь... На них лежали дві двері, це так звані «ліжечка», якісь речі там валялися, оскільки я був в сорочечці і в штанцях, там, в холодильнику, було дуже холодно, довелося закутуватись.

Допити і катування

Ті, хто пройшов крізь Луганське СБУ, свідчать про моторошні подробиці тортур, яких зазнавали вони самі або інші в’язні. Били руками і ногами, прикладами, битами, арматурою, дротами, електричним струмом, імітували розстріл, стріляли над головою, грали в «російську рулетку».

Допити і побиття часто відбувалися без якоїсь мети. Так, чоловіка постійно тягали на допити, запитуючи, «де його загони Правого сектора». У побиттях брали участь всі, хто хотів розважитися, дехто приходив із вулиці. Один постраждалий стверджує, що за час його перебування там його били загалом сотні людей.

*** понівечили, аж до того, що перетворили в криваве місиво пахову область. Пізніше його викинули десь біля лікарні, він потрапив до лікарні, вони прийшли і його в лікарні добили.

19-річного Олександра Мангуша, якого схопили у червні 2014 року за участь у Євромайдані, катували протягом доби. Його готували до розстрілу, але матері вдалося зібрати 60 тисяч доларів, щоби сплатити викуп (за словами Мангуша, це завелика сума, бойовики зазвичай просили 10 тисяч).

Поки був там, мене били, струмом били, голки під нігті заганяли, били поки не непритомнів... Потім кидали в підвал і коли більш-менш приходив до тями - витягували назад на допити.

Фото Informator.lg.ua

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com